Konteyner Ofis Dekorasyonlarında Çalışma Verimini Arttıracak Seçimler

Konteyner Ofis Dekorasyonlarında Çalışma Verimini Arttıracak Seçimler
02 Oca
Paylaş

Günlük hayatımızda baktığımızda konteyner tarzı yapıları genellikle şantiyelerde ve gürültülü ortamlarda görmekteyiz. Bilinenin aksine konteyner modelleri birçok alanda kullanılmaktadır. Hatta birleştirildiğinde çok güzel çalışma veya yaşam alanları ortaya çıkmaktadır. Konteyner tarzı ofislerin dekorasyonlarında, çalışma verimini arttırmak için aşağıdaki önerileri dikkate alabilirsiniz:

1) Işıklandırma

Ofisinizde iyi bir ışıklandırma sağlamak, çalışma verimini arttırır ve çalışanların işlerine odaklanmasını kolaylaştırır. İşyerinin doğal ışıkla doygun bir şekilde aydınlatılması çalışanların verimliliğini ve dikkatini arttırır. Eğer doğal ışık yeterli değilse, yüksek kaliteli yapay ışıklandırma sistemleri kullanılabilir. Günümüzde evlerimiz dahil olmak üzere bütün alanlarda yanlış ışıklandırma yöntemleri kullanılmaktadır. Direkt tepeden inme ışıklandırmalar yerine yanlardan etkili bir şekilde gelen, tek bir noktadan gelmeyen ışıklandırmaların kullanılması daha etkili olacaktır. 

2) Renkler

Renkler, çalışma ortamının havasını ve çalışanların duygu durumunu etkileyebilir. Ruh halini pozitif etkileyen açık renkleri kullanarak, çalışma verimini arttırabilirsiniz. Her rengin insan ruhuna dokunan bir etkisi bulunmaktadır. Mavi, soğuk bir renktir ve çalışanların dikkatini ve konsantrasyonunu arttırır. Aynı zamanda, mavi, rahatlık ve güven verir. Yeşil, doğayla ilişkilendirilen bir renktir ve rahatlık ve sakinliği simgeler. Yeşil, ofiste çalışanların verimliliğini ve iş tatmini düzeyini arttırır. Sarı, aydınlık ve pozitif bir renktir ve çalışanların enerjisini ve mutluluğunu arttırır. Ancak, aşırı miktarda kullanıldığında, sarı çalışanların dikkatini dağıtabilir. Kırmızı, sıcak ve dikkat çekici bir renktir ve çalışanların enerjisini ve motivasyonunu arttırır. Ancak, aşırı miktarda kullanıldığında, kırmızı stresi arttırabilir ve çalışanların verimliliğini düşürebilir. Mor, sofistike ve zarif bir renktir ve çalışanların dikkatini ve konsantrasyonunu arttırır. Aynı zamanda, mor, düşünceyi ve yenilikçiliği simgeler.

3) Çalışma alanı tasarımı

Çalışma alanlarının tasarımı, çalışanların işlerine odaklanmasını ve verimliliğini etkileyebilir. Örneğin, masaların ve sandalyelerin ergonomik olması, çalışanların sağlıklı ve konforlu bir şekilde çalışmasını sağlar. Bunun yanında çalışanlarınızın, özel alanlarda çalışmalarına izin verin. Özel alanlar, çalışanların işlerine odaklanmalarını ve verimliliğini arttırır. Ofisinizde çalışanlarınız için eğlence seçenekleri sağlamak, onların stresini azaltır ve motivasyonlarını arttırır.

4) Gürültü azaltıcı önlemler

Gürültü, çalışanların odaklanmasını ve verimliliğini bozar. Bu tarz ofislerde gürültü azaltıcı önlemler alarak, çalışma ortamının daha rahat ve verimli hale getirilebilir. Gürültülü bir ortamda ofis ortamına ihtiyaç duyulabilir. Bu nedenden ötürü bu yapılarda kullanılan malzemeler aynı zamanda ses izolasyonu da sağlamaktadır. Nitekim tüm personeller daha az gürültü ile çok daha dikkatli çalışacaklardır. Böylece personel verimi yükselecektir.

5) İyi bir ısıtma, havalandırma ve nem oranı sağlamak 

İşyerinde ısıtma, havalandırma ve nem oranının uygun seviyede olması çalışanların konforunu ve verimliliğini arttırır. İster bu yapılar olsun ister özel üretim kabinler olsun, tüm kullanıcıların bir yapı üzerinde ilk baktığı nokta yalıtımdır. Bu açıdan baktığımızda bu yapıların yalıtımı da oldukça etkili malzemeler kullanılarak yapılmaktadır. Sizler kullanıcı olarak yapı üzerinde kullanılan yalıtım malzemesini kısa bir araştırma yaparak, yapının yalıtım özelliklerini öğrenebilirsiniz.

6) İşyerinin düzenli ve temiz tutulması

Düzenli ve temiz bir işyeri, çalışanların verimliliğini ve konsantrasyonunu arttırır. Bu nedenle, işyerinin periyodik olarak temizlenmesi ve düzenli bir şekilde tutulması önemlidir.

Diğer Yazılar