Son zamanlarda, çevremizde ne tarafa baksak, kabin ürünlerinden birini görmekteyiz. Apartmanlarda, sitelerde, özel otoparklarda ve şantiyelerin giriş ve çıkışlarında bu kabinleri görmemiz kuvvetle muhtemeldir.

Genel olarak kullanım amacına baktığımızda ise bir memurun veya personelin, mevsim ve çevre koşullarında etkilenmeden, görevini en iyi biçimde icra edebilmesine olanak tanıyan yapı çözümleridir. Öte yandan bu kabin bir büfe yapısında olup, insanları sokak lezzetleri ile buluşturabilir. 

Tetay Yapı, kabin sektöründeki tam 17 yıllık tecrübesi ile alanında uzman mühendis kadrosu ve son teknoloji üretim sistemleri ile üretim yapmaktadır. Hepimiz sokakta görmüşüzdür. Bazı kabinler ayrıcalıklı bir tasarıma ve görünüşe sahiptir. Aslında o kabinler kişiye veya projeye özel çizilir ve üretimi yapılır. 

Özel üretim kabinlerde pek çok şeyi değiştirebilirsiniz. Kabinlerde değiştirebileceğiniz bazı özelliklere örnek olarak; normal şartlarda yalıtım malzemesi olarak EPS strafor kullanılmaktadır, fakat isteyen müşterilerimiz için istedikleri herhangi bir yalıtım malzemesi kullanılabilir. Dış görünüm olarak ise beyaz renk üretim yapılmaktadır. Fakat isteyen müşterilerimiz için kendi marka logoları veya istedikleri şekildeki desenler basılabilmektedir. En önemli değiştirilebilir özellik ise kabinlerin boyutlarıdır. Halihazırdaki kabin modelleri belirli standartlar çerçevesinde üretilmektedir. Fakat isteyen müşterilerimiz için istenen boyutlarda ve istenen özelliklerde bir kabin üretimi yapılabilmektedir. Bu kabinler, özellikle şantiyelerde, projelerin ön satış ofisi olarak kullanılmaktadır.

Özel Üretim Kabinler Fiyatları

Özel projelendirme avantajının belki de en çok merak edilen bölümü fiyatlarıdır. Özel projelendirme kabinlerin fiyatları, kabin özelliklerine göre değişmektedir. Örnek olarak, bir kabin modelinin boyutları büyütülmek isteniyorsa, kabin maliyeti artacağından satış fiyatı da yükselecektir. Fakat malzeme bazında bir değişiklik talep ediliyorsa, örneğin yalıtım malzemesi değişikliği gibi, talep edilen yalıtım malzemesi özelinde bir fiyat değişikliği yapılmaktadır. 

Bir marka, bir özel kabin talep ettiğinde, talep edilen kabin bir takım mühendislik ve mimari analizden geçirilmektedir. Bu durum kabinin uzun yıllar boyu kullanılabilmesi açısından önemlidir. Mühendislik açıdan bir problem varsa, problem kabini satın almak isteyen markaya bildirilir ve çözüm talep edilirse, problemin çözümü izah edilir. Problemin çözümü kabul edildiği takdirde farklı bir sorun yoksa üretime hızlı bir biçimde başlanır. 

Bazı durumlarda da, halihazırda üretilen bir model üzerinden değişiklik talep edilebiliyor. Bu gibi durumlarda fiyatlar, değişiklik talep edilen konuya göre değişkenlik göstermektedir. 

Ülkemizin iklim çeşitliliğinin oldukça fazla olduğunu hepimiz görmekteyiz. Bunlara ek olarak ülkemiz bir deprem bölgesidir. Bu doğrultuda baktığımızda bütün kabinler depreme dayanıklı bir biçimde üretilir. İklim çeşitliliği doğrultusunda kabinin konumlandırıldığı bölge özel projelendirmeyi etkilemektedir. Örnek olarak, Karadeniz Bölgesi’ne kurulacak bir kabinin özellikleri içerisinde mutlaka sıvı yalıtımı bulunmalıdır. Çünkü Karadeniz Bölgesi her mevsim yağışlıdır. Bir başka örnekte ise Ege ve Akdeniz Bölgesi’ne kurulacak bir kabinin içerisinde fazla iklimlendirme çalışması yapılmaması, enerji tasarrufu açısından önem arz eder. Çünkü bu bölgeler yaz mevsiminde oldukça sıcaktır. Sizlerde hemen özel projelendirme avantajından faydalanmak için müşteri temsilcilerimiz ile görüşebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Bu kabinlerin dış kabuğu halihazırda zaten izolasyonlu olarak üretilmektedir. Bazı kabinlerin dış kabuğu PVC iken yan ve çatı malzemesi galvaniz olarak kullanılır. Bazı kabinler ise epspanded polistren yani kısaca eps dolgulu sandwich panel teknolojisi kullanılmıştır. Bu malzeme ısı yalıtımı olarak dünyanın en iyi yalıtım malzemeleri arasında yer alır. İzolasyon çalışmalarında kullanılan malzemeler hafiftir  yapıda olmasına rağmen çatlamaz, kırılmaz, pas tutmaz ve yıllar boyu güvenle kullanılabilir. Kapıda genel olarak alüminyum kapılar kullanılır. Pencerelerde ise PVC pencereler kullanılır. Kullanılan bu malzemeler sayesinde bu kabinler yaz ve kış kullanılabilir. Kışın dışarıdaki soğuğu içeriye almaz, yazında dışarıdaki sıcağı içeriye almaz. Yapılan bu çalışmalar sayesinde ısı yalıtımı sağlanmış olur.

Bu kabinler hafif olarak tasarlanırlar ki, ister hava, ister kara, isterse deniz yolu ile taşınabilsin. Hafif olmasının yanı sıra bu kabinler doğal afetlere ve sert esen rüzgarlara karşı da dayanıklıdır.

Kabinlerde ısıtma veya soğutma yapılırken mümkünse pencerelerin kapalı konuma getirilmesi gerekmektedir. Bu kabinlerde izolasyon çalışmaları en üst seviyede yapıldığı için, kış aylarında dışarıdaki soğuk içeriye girmez. Yaz aylarında ise yine aynı şekilde yaz sıcağı içeriye girmez. Böylece kabin içerisindeki iklim korunmuş olur.

Özel bir ölçüde üretim yapılabilir mi sorusuna en kısa cevap, evet yapılabilir olur. Fakat standart ölçülerdeki kabinlerimiz de mevcuttur. Özel projelendirme seçenekleri kapsamında kullanım amacınızı ve adet bilgilerini bizimle paylaşırsanız, ihtiyacınıza ve bütçenize özel bir kabin üretimi yapılabilmektedir. Tüm ürünlerimiz ile ilgili daha fazla bilgiyi ve teklifi müşteri temsilcilerimizle görüşerek alabilirsiniz.