Konteyner nedir? Kullanım alanları nelerdir? Nihai Kılavuz.

Paylaş

Günümüzde farklı kullanım amaçları doğrultusunda pek çok yapı görebilmekteyiz. Bu sebepten ötürü farklı ebatlarda ve farklı tasarımlarda yapılar görebilmekteyiz. Bu hususta konteyner yapılarda oldukça farklı yapılar olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü bu yapılar gerek fiyat eatiketleriyle gerekse modüler özellikleriyle oldukça dikkat çekmektedir. Bu sebepten ötürü pek çok alanda kullanılmaktadır. Ev olarak kullanımı da oldukça fazladır. 

Ülkemizde yapılar üzerindeki izolasyon durumuna oldukça önem verilmektedir. Bu sebepten ötürü bu yapıların yalıtımı da tekil bazda yapılmaktadır. Çünkü ihtiyaç kapsamında bu yapılar birbirleriyle birleştirilmektedir. Birleştirilme amacı tamamen daha geniş yaşam ve çalışma alanları üretmek olabilmektedir. Bu özelliği sebebiyle pek çok alanda kullanılan bu yapılar, maddi olarak kullanıcısına pek çok açıdan fayda sağlamaktadır. Örnek olarak yapının duvarlarında EPS strafor kullanıldığı için tam bir izolasyon sağlanır ve yapı içerisinde yapılacak iklimlendirme çalışmaları daha etkili olmaktadır. Ayrıca bu yapılar en ekonomik fiyat etiketine sahip yapı kategorisinde olduğu için ülkemizde oldukça ilgi görmektedir. Bu sebepten ötürü bizlerde sizler için bu yapıların kullanım alanları araştırdık ve aşağıda maddeler halinde sizler için derledik.

konteyner-1669289719

1) Köy Gibi Kırsal Alanlarda

Bu tarz yapıların çoğunlukla kırsal alanlarda kullanıldığı düşünülmektedir fakat sanılanın aksine bu yapıların kullanımı oldukça geniştir. Köy ve kırsal alanlar gibi zorlu arazi şartlarında yapı yapmak oldukça zorlu olabiliyor. Ayrıca artan üretim maliyetlerinden ötürü betonarme yapı yapmak oldukça zorlaşmıştır. Bu hususta daha ekonomik ve bütçe dostu olan prefabrike olarak üretilen veya bu yapılar kullanılmaktadır. Keza bu yapılar, yapısı gereği sizlere arazi özgürlüğü sağlamaktadır. Maden ve taş ocağı gibi alanlara da kurulabilen bu yapılar, sağlamlığı ile ön plana çıkmaktadır. Düz beton zemin üzerine kolayca konumlandırılabilmektedir. Ayrıca deprem başta olmak üzere pek çok doğal afetlere karşı dayanıklılığı bulunmaktadır.

2) Askeri ve Sivil Kamp Alanlarında

Askeri ya da sivil fark etmeden kurulan kamp alanları genellikle zorlu arazilerde kurulmak isteniyor. Hal böyle olunca tıpkı kırsal alanlara kurulan yapılar gibi pek çok çevre şartlarına dayanıklı yapılar gerekmektedir. Bu hususta bu yapılar oldukça dayanıklıdır. Askeri kamp alanlarının kurulma amacı bellidir. Stratejik bölgelerde askeri alanlar kurarak bölgenin güvenliğini sağlayarak stratejik avantajını kullanmaktır. Sivil kamp alanları bazen ticari işletmeler olabiliyor. Konser alanları ve konaklama amacı güdülebiliyor. Bunlar ile birlikte deprem esnasında evini kaybeden insanların konaklaması için deprem kamp alanları kurulurken bu yapılar kullanılmaktadır.

3) Şantiyelerde

Bu tarz yapılar en çok şantiye ve dev köprü projeleri gibi devlet elinin değdiği projelerde kullanılmaktadır. Ayrıca bu tarz alanlarda çok kullanılan yapılardan bir diğeri de panel kabin modelleridir. Çünkü bu tarz alanları haftanın yedi günü yirmi dört saati korunması gerekmektedir. Bunların yanı sıra bu tarz alanlarda haftanın yedi günü yirmi dört saati çalışma durmamaktadır. Bu noktada çalışanların en iyi şekilde dinlenmeleri ve ihtiyaçlarını gidermeleri önem arz etmektedir. Bu sebepten ötürü bu yapılar en kaliteli malzemeler kullanılarak ses yalıtımı yapılmıştır. Böylece içeride çalışan veya istirahat eden personel en verimli şekilde dinlenecek veya çalışmasını sürdürebilecektir. Keza şantiye gibi alanların gürültü problemi bulunmaktadır. Bu hususta ses yalıtım oldukça önem kazanmaktadır.

4) Atölye veya Garaj Olarak Kullanım

Saymış olduğumuz tüm kullanım alanları dışında bu tarz alanlar bağımsız yapılar olarak kullanılabiliyor. Bu hususta genellikle evlerin yanında garaj olarak konumlandırılabiliyor veya ufak işlerin halledilebildiği atölye gibi alanlar kurulabiliyor. Bu hususta kullanım amacı tamamen size bağlıdır. Bu yapılar birbirleriyle birleştirilebildiği için sonradan daha büyük çalışma veya yaşam alanları elde edebilirsiniz. Yalnız garaj olarak kullanımlarda ufak tefek modifikasyon gerekebilmektedir. Bu hususta sizlerde avantajlarla dolu bu yapıları web sitemiz aracılığı ile inceleyebilir, müşteri temsilcilerimiz aracılığı ile detaylı bilgi ve fiyat teklifi alabilirsiniz. 


 

Diğer Yazılar