Kabinler için Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Paylaş

Günümüzde, çevremizde pek çok yapı görmekteyiz. Günlük hayatın telaşı içerisinde etrafımızda gördüğümüz yapılardan birisi de kabin modelleridir. Bu hususta piyasada pek çok üretici de bulunmaktadır. Etrafımızda gördüğümüz bu yapılar ilk başta betonarme bir yapı gibi gelebilir. Fakat bu yapıların hepsi prefabrike bir yöntem ile üretilmektedir. Prefabrike anlam olarak taşınabilir yapı anlamına gelmektedir. 

Bu yapıların üreticiliğini yapan piyasada pek çok üretici bulunmaktadır. Fakat her üretici en kaliteli malzemeleri kullanmaz veya maliyetlerden ötürü bu malzemelerden kaçınır. Bu yapıların üretiminde kullanılabilecek en iyi teknoloji sandviç panel teknolojisidir. Bu hususta bu teknolojiyi kullanmayan da pek çok üretici bulunuyor. Sandviç panel teknolojisi direkt olarak yalıtım çalışmaları ile bağlantılı olarak yürütülmektedir. Yalıtım çalışmalarında etkisini gösteren malzemeleri ve bu çalışmaların nasıl yapıldığını gelip hep beraber inceleyelim.

1) Sandviç Panel Teknolojisi Nedir?

Sandviç panel teknolojisi adını görüntüsünden almaktadır. Panel teknolojisinin işleyişi ise, iki panel arasına yalıtım malzemesinin sıkılması ve ardından panellerin sıkıştırılması ile oluşmaktadır. İki panel arasında sıkışan malzemenin adı ise EPS strafordur. Bu malzemenin pek çok faydası bulunmaktadır. Sandviç panel teknolojisi bu malzeme sayesinde bulunmuştur. Görünüş ve işleyiş itibariyle sandviçi andırdığı için bu isim verilmiştir. Yalıtım malzemesi olarak kullanılan strafor ise dünyanın pek çok yerinde yapılar üzerinde kullanılan bir malzemedir. Malzeme oldukça yalıtkan olup, çok fazla ağırlığı bulunmaz. Bu sayede taşınabilir hale gelmektedir. Hafif olması sizleri yanıltmasın, her türlü sert esen rüzgarlara karşı korunaklı üretilmektedir. Ayrıca deprem dayanıklılığı da bulunmaktadır. 

panel-kabin-isi-yalitimi-1669047257

2) Isı Yalıtımı İçin Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Isı yalıtımı her ne kadar sandviç panel teknolojisi sayesinde duvarlarda sağlanmış olsa da, tamamlanmış sayılmaz. Yalıtımın büyük çoğunluğunu sandviç panel halleder fakat kabin üzerinde bulunan pencereler ve kapılar da izolasyona etki eden etmenler arasındadır. Pencere olarak giyotin veya yandan açılır pencereler kullanılmaktadır. Kullanılan pencereler kapalı konuma getirildiğinde içerideki iklim korunur fakat ister yaz olsun ister kış mevsimi pencere açıldığı an yapı içerisindeki iklim etkilenmeye başlar. Kapı olarakta panel malzemesi ile aynı malzeme kullanılmaktadır. Kapı, yapı güvenliğini maksimum seviyede sağlamaktadır. Bunların yanı sıra kullanılan kapı da yapının yalıtımını maksimum seviyede sağlamaktadır. Böylece hem ısı, hem sıvı, hem de ses yalıtımı sağlanmış olur.

3) Kullanılan Malzemeler Tüm Yapılar Üzerinde Kullanılıyor mu?

Bu yapıları her yer de görmekteyiz fakat bu yapıların asıl amacı nedir diye genelde sorulmaktadır. Ayrıca modellerin içerisinde bulunan panel kabin modelleri de oldukça fazla tercih edilmektedir. Tercih edilen bu modellerin arasında oldukça popülerdir. Bu tarz yapıların genel olarak kullanım amaçlarına baktığımızda ise zor şartlar ve araziler dahi olsa içerisinde görev yapan memur veya güvenlik görevlisinin kötü dış çevre koşullarından veya sert mevsim koşullarından etkilenmeden görevini yerine getirmesini sağlayan araçlardır. Sizlerde kullanıcısına pek çok yönden avantaj sağlayan ve yalıtımları tam yapılmış bu yapılardan satın almak isterseniz müşteri temsilcilerimizle görüşebilirsiniz.

Diğer Yazılar